CONSIDERATIONS TO KNOW ABOUT IRYDOTOMIA LASEROWA

Considerations To Know About irydotomia laserowa

Considerations To Know About irydotomia laserowa

Blog Article

​​Czy jaskra jest uleczalna? Jaskra zamkniętego kąta wynika z nieprawidłowości anatomicznych w obrębie gałki ocznej. Sprawiają a single, że ciecz wodnista nie jest w odpowiedni sposób odprowadzana z oka, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przeciwwskazaniem do laserowej irydektomii może być słaba przezierność rogówki pacjenta lub mała odległość między jego rogówką a tęczówką. Także jeśli tęczówka staje się zbyt sztywna lub szkliwa, może być trudne lub niemożliwe wykonanie irydektomii laserowej.

Po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort powodowany przez niewielką ilość żelu pozostającą pod powiekami. Żel wypłukuje się samoistnie po kilku minutach wraz ze łzami.

Irydotomia ma także zastosowanie w leczeniu ostrego ataku jaskry (ostrego zamknięcia kąta). Jest to stan całkowitego zamknięcia kąta przesączania z gwałtownym narastaniem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Irydektomia chirurgiczna to zabieg dosyć inwazyjny, niekiedy wymagający znieczulenia ogólnego. W takich przypadkach przed przyjęciem do szpitala pacjent musi wykonać podstawowe badania i skonsultować się z anestezjologiem. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie w postaci kropel do oczu i ewentualnie leki zapobiegające wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej.

Jednym z nich jest irydoplastyka. Jest to zabieg, który ma na celu spłaszczenie tęczówki za pomocą lasera, a także odciągnięcie jej nasady od beleczkowania, czyli miejsca, przez które ciecz wodnista odpływa z oka. 

Lekarz podaje również krople zwężające źrenice oraz zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe. 

Przebieg zabiegu irydotomii jest bardzo podobny jak badanie w lampie szcelinowej. Po znieczuleniu powierzchniowym oka (kroplowym), na gałkę oczną zakładana jest soczewka, na której powierzchni znajduje się żel.

Promień świetlny, który jest używany przez urządzenie sterujące do „celowania” jest całkowicie bezpieczny dla oka.

Za pomocą specjalnego lasera wykonuje się otwór w tęczówce oka (kolorowej części gałki ocznej). W ten sposób umożliwia się swobodny przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Irydotomia laserowa pozwala na uzyskanie lepszej kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego w przebiegu jaskry zamkniętego lub zamykającego się kąta. Chorzy z tym schorzeniem narażeni są na utratę wzroku wskutek uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Nasz sklep korzysta z ciasteczek i/lub innych podobnych technologii, które służą do gromadzenia i przechowywania informacji. Każdy konkretny plik cookie jest wykorzystywany do określonego celu lub celów, takich jak identyfikacja użytkownika, uzyskiwanie informacji o sposobie korzystania z naszego Sklepu lub w celu spersonalizowania wyświetlanych treści.

Główny laser wyzwalający krótkie impulsy o wysokiej energii, które są wykorzystywane do wykonania zabiegu, wyposażony jest też w świecący stale laser pomocniczy. Służy on do prawidłowego skierowania („wycelowania”) urządzenia na miejsce, gdzie zostanie wykonany otwór. Do przeprowadzenia irydotomii laserowej wystarcza zwykle click here kilkanaście – kilkadziesiąt impulsów (wyzwalanych w odpowiednim momencie przez okulistę przy pomocy pedału). Ponieważ promieniowanie lasera roboczego znajduje się poza zakresem widzialnym, nie dochodzi do olśnienia chorego rozbłyskami światła. Sam zabieg nie powoduje bólu i trwa kilka – kilkanaście minut. Otwór w tęczówce wykonuje się w miarę możliwości w takim miejscu, by był w warunkach normalnych przykryty powieką, nie powodował zaburzeń widzenia ani defektu kosmetycznego.

Możliwe jest także wykonanie irydotomii laserowej na NFZ. Czas oczekiwania na operację w takim przypadku może być jednak dłuższy. 

Report this page